Povinnosť ESG reportingu nateraz pre rok 2026 je pre podniky spĺňajúce aspoň dve z nasledujúcich kritérií:
Od roku 2026 sa má povinnosť rozšíriť na výnimočné mikrospoločnosti s menej ako 10 zamestnancami alebo s obratom menším ako 20 mil. EUR. Od roku 2028 sa bude vzťahovať aj na spoločnosti mimo EÚ s čistým obratom v EÚ nad 150 miliónov EUR alebo s čistým obratom v Európskej pobočke viac ako 40 mil. Eur, ak majú aspoň jednu spoločnosť alebo pobočku v EÚ.
Európska komisia vydala návrh na redukciu týchto požiadaviek v rámci tzv. Omnibus balíčka, v ktorom navrhuje:
Tieto zmeny musia prejsť legislatívnym procesom v EÚ, byť schválené Európskym parlamentom a následne implementované do národných legislatív. Tento proces je zložitý, zdĺhavý a počas neho môže dôjsť k úpravám návrhu. Európska komisia síce tlačí na urýchlené prijatie, ale aj tak môže proces trvať rádovo mesiace.
Úplne prestať s prípravou reportu by tak nebolo rozumné. ESG reporting je síce zložitý a náročný, ale jeho správne nastavenie môže priniesť konkurenčnú výhodu a pomôcť firmám ušetriť náklady.
Podniky nad 1 000 zamestnancov
Podniky s 250 – 1 000 zamestnancami
Podniky pod 250 zamestnancov
EFRAG poskytol sprievodcu dobrovoľnými reportovacími štandardmi (VSME, Voluntary Sustainability Reporting Standards) pre malé a stredné podniky. Tieto štandardy sú dobrovoľné a majú podnikom pomôcť určiť:
Hoci Omnibus balíček navrhuje revíziu týchto štandardov, ich súčasná podoba zostáva relevantná a použiteľná, kým nebude oficiálne prijatá nová úprava. Firmy, ktoré chcú byť proaktívne v oblasti ESG reportingu, môžu teda VSME naďalej využívať, a to najmä v prípadoch, keď chcú transparentne komunikovať svoje dopady alebo vyhovieť požiadavkám svojich obchodných partnerov.
Omnibus: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/qanda_25_615
VSME: https://www.efrag.org/en/projects/voluntary-reporting-standard-for-smes-vsme/concluded
V posledných dňoch a týždňoch sa v súvislosti s problematikou ESG veľmi často diskutuje aj téma OMNIBUS. Čo to znamená? Povieme si viac...
Zobraziť viacZákladom naozaj dobrej logistiky je mať základné dáta v poriadku. Čo to znamená?
Zobraziť viacFalšovanie potravín je fenomén, ktorý sa vyskytuje po celom svete a predstavuje vážne riziko pre zdravie spotrebiteľov aj pre ekonomiku. Ide o úmyselné klamanie spotrebiteľov s cieľom dosiahnuť finančný zisk, a to prostredníctvom manipulácie s potravinami.
Zobraziť viacV dnešnom globalizovanom a digitálne prepojenom svete, kde obchodné transakcie prekračujú hranice a technológie menia spôsob, akým podnikáme, predstavuje úplatkárstvo a korupcia neustálu a čoraz sofistikovanejšiu hrozbu pre podniky všetkých veľkostí. S príchodom normy ISO 37001:2025 prichádza nový štandard, ktorý pomáha organizáciám efektívnejšie čeliť týmto výzvam.
Zobraziť viac