60% z Top 10 nezhôd identifikovaných audítormi certifikačných orgánov v organizáciách uplatňujúcich automobilovú normu IATF16949:2016 koncom roku 2019 sa týkalo oblasti aplikácie kľúčových nástrojov tzv. Core Tools, ktorými sú:
Norma IATF16949:2016 v Prílohe A ukladá požiadavky na typ a obsah plánu kontroly a riadenia, ktoré zahŕňajú všeobecné údaje, údaje o kontrole produktu a procesu, použitých metódach a reakčnom pláne. Okrem toho norma IATF16949:2016 obsahuje ďalších dvadsať požiadaviek na plán kontroly a riadenia napríklad pre oblasti vývoja produktu a procesu, špeciálnych charakteristík, schvaľovania dielov sériovej výroby, riadenia zmien, kontroly dokumentácie, riadenia prevádzky a riešenia problémov.
Podobne je to aj s aplikáciou kľúčových nástrojov, pre ktoré IATF16949:2016 obsahuje ďalších šesťdesiat požiadaviek. Týkajú sa napríklad oblasti analýz rizika, monitorovania a merania výrobných procesov, štatistických štúdií systémov merania a neustáleho zlepšovania.
Automobilové kľúčové nástroje boli vyvinuté automobilovými asociáciami ako napr. AIAG a VDA, aby pomohli organizáciám v automobilovom priemysle dosiahnuť cieľ IATF16949 normy, ktorým je vybudovať systém riadenia kvality:
Ich efektívna implementácia môže byť pre organizácie nesmiernym prínosom.
Dohľadový orgán IATF skupiny nariadil v marci tohoto roku IATF16949 audítorom certifikačných orgánov, aby do 17. septembra 2020 povinne absolvovali zrevidované školenie v oblasti efektívneho auditovania aplikácie kľúčových nástrojov.
Audítori sú pripravení. A vy ste na tom ako? Ak potrebujete pomoc, obráťte sa na nás. CeMS Vám pomôže s každým z týchto dôležitých nástrojov.
V posledných dňoch a týždňoch sa v súvislosti s problematikou ESG veľmi často diskutuje aj téma OMNIBUS. Čo to znamená? Povieme si viac...
Zobraziť viacZákladom naozaj dobrej logistiky je mať základné dáta v poriadku. Čo to znamená?
Zobraziť viacFalšovanie potravín je fenomén, ktorý sa vyskytuje po celom svete a predstavuje vážne riziko pre zdravie spotrebiteľov aj pre ekonomiku. Ide o úmyselné klamanie spotrebiteľov s cieľom dosiahnuť finančný zisk, a to prostredníctvom manipulácie s potravinami.
Zobraziť viacNa konci februára 2025 vydala Európska komisia návrh na zmiernenie povinností v oblasti ESG reportingu. Cieľom návrhu je znížiť administratívnu záťaž podnikov spojenú s tvorbou reportu udržateľnosti. Návrh reaguje na potrebu posilniť konkurencieschopnosť EÚ a zladiť regulácie s reálnymi možnosťami podnikov.
Zobraziť viac