Rok 2022 bude pre rodinu noriem rady ISO/IEC 27000 kľúčový. Vo februári vyšla revidovaná norma ISO/IEC 27002:2022 a ISO 27001 ju bude nasledovať. Aký je ale rozdiel medzi týmito dvoma normami? Načo sú zamerané a prečo by ich organizácie mali poznať?
Norma ISO/IEC 27001 špecifikuje požiadavky na zostavenie, implementáciu, prevádzku, monitorovanie, preskúmanie a zlepšovanie systému manažérstva informačnej bezpečnosti. Cieľom normy je systematicky zabezpečiť aby nedošlo k narušeniu informačnej bezpečnosti organizácie a zamedziť tak vážnym finančným škodám alebo prípadným ťažkostiam straty dôvery organizácie.
Norma ISO/IEC 27002 predstavuje zoznam špecifických požiadaviek na bezpečnosť. Táto norma navrhuje a podrobne opisuje použitie bezpečnostných kontrol v organizáciách. Pozostáva zo špecifických usmernení týkajúcich sa vývoja štandardov organizačnej bezpečnosti a účinných postupov riadenia bezpečnosti, ktoré pomáhajú budovať dôvernosť v rámci organizačných činností.
Norma ISO/IEC 27002:2022 obsahuje 93 kontrol informačnej bezpečnosti, ktoré sú zahrnuté v štyroch hlavných bodoch:
Spoločnosť CeMS, s.r.o. po vydaní aktualizácií a dodatkov k norme ISO/IEC 27001 upraví svoje školenia a vy sa tak budete môcť rýchlo oboznámiť so všetkými zmenami.
Predpokladaný termín zmien je naplánovaný na apríl – máj 2022. Odoberajte naše aktuality, kde Vás informujeme o všetkých oficiálnych zmenách v normách.
V posledných dňoch a týždňoch sa v súvislosti s problematikou ESG veľmi často diskutuje aj téma OMNIBUS. Čo to znamená? Povieme si viac...
Zobraziť viacZákladom naozaj dobrej logistiky je mať základné dáta v poriadku. Čo to znamená?
Zobraziť viacFalšovanie potravín je fenomén, ktorý sa vyskytuje po celom svete a predstavuje vážne riziko pre zdravie spotrebiteľov aj pre ekonomiku. Ide o úmyselné klamanie spotrebiteľov s cieľom dosiahnuť finančný zisk, a to prostredníctvom manipulácie s potravinami.
Zobraziť viacNa konci februára 2025 vydala Európska komisia návrh na zmiernenie povinností v oblasti ESG reportingu. Cieľom návrhu je znížiť administratívnu záťaž podnikov spojenú s tvorbou reportu udržateľnosti. Návrh reaguje na potrebu posilniť konkurencieschopnosť EÚ a zladiť regulácie s reálnymi možnosťami podnikov.
Zobraziť viac