Cirkulárna ekonomika je ekonomický model, ktorý sa snaží udržať suroviny a materiály v ekonomike čo najdlhšie, aby sa zachovali prírodné zdroje a tým sa znížil vplyv ľudstva na planétu.
ESG znamená environmentálne, sociálne a riadiace faktory. Toto sú kritériá používané na hodnotenie udržateľnosti spoločnosti.
Oba koncepty sú dôležitými komponentmi pri riešení klimatickej krízy a iných environmentálnych problémov.
Cirkulárna ekonomika je v súlade s princípmi ESG, pretože pomáha znižovať vplyv spoločnosti na životné prostredie.
Medzi špecifické prepojenia medzi cirkulárnou ekonomikou a ESG patria:
Spoločnosti zamerané na cirkulárnu ekonomiku sa vo všeobecnosti považujú za udržateľnejšie a majú vyššie skóre ESG. To by mohlo zvýšiť ich príťažlivosť pre investorov zaujímajúcich sa o udržateľnosť.
Aj malé kroky môžu urobiť veľký rozdiel.
V posledných dňoch a týždňoch sa v súvislosti s problematikou ESG veľmi často diskutuje aj téma OMNIBUS. Čo to znamená? Povieme si viac...
Zobraziť viacZákladom naozaj dobrej logistiky je mať základné dáta v poriadku. Čo to znamená?
Zobraziť viacFalšovanie potravín je fenomén, ktorý sa vyskytuje po celom svete a predstavuje vážne riziko pre zdravie spotrebiteľov aj pre ekonomiku. Ide o úmyselné klamanie spotrebiteľov s cieľom dosiahnuť finančný zisk, a to prostredníctvom manipulácie s potravinami.
Zobraziť viacNa konci februára 2025 vydala Európska komisia návrh na zmiernenie povinností v oblasti ESG reportingu. Cieľom návrhu je znížiť administratívnu záťaž podnikov spojenú s tvorbou reportu udržateľnosti. Návrh reaguje na potrebu posilniť konkurencieschopnosť EÚ a zladiť regulácie s reálnymi možnosťami podnikov.
Zobraziť viac